Banka
Trend

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Taksitli Nakit Avans Nedir? Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Tüketici kredisi çekme imkanı olmayanlar için biraz yüksek bir faiz oranı ile nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yöntem bulunmaktadır. Mevcut kredi kartı limitiniz doğrultusunda taksitli nakit avans fırsatı sunan bankalar faizlendirme de kredi kartına uygulanan faiz oranını kullanıyor olsa da acil nakit ihtiyaçları için hızlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Taksitli Nakit Avans Nedir? Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir? Tüm bu merak edilen soruların cevabını yazımızın devamına vermek istiyoruz.

Taksitli Nakit Avans Nedir?

Pek çok kişinin bilmediği belki de yeni duyduğu Taksitli Nakit Avans Nedir? Sorusu en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Kredi kartı limitinizin yarısına kadar olan tutarı 12 aya kadar vade ile nakit çekme işlemine taksitli nakit avans denilmektedir. Bilindiği üzere kredi kartlarından nakit avans çekilmesi mümkün olmaktadır. Ufak ihtiyaçlarınız için acil durumlarda faydalanabileceğiniz nakit avans işleminin daha yüksek meblağlar için taksitli nakit avans işlemi yaparak daha uzun vadeye yaymanız mümkün olabilmektedir.

Aslında doğruyu söylemek gerekirse kredi kartı, alışverişlerde kullanım kolaylığı sağlaması amacı ile hizmete sunulmuştur. Gerek online alışverişlerde gerekse de mağazalardan yapacağınız alışverişlerde her gün kullandığınız, kimi zaman tek çekimle kimi zamanda taksitle alışveriş yaptığınız kredi kartına eklenen bu özellik sayesinde acil nakit ihtiyaçlarınızı da karşılamanız mümkün olmaktadır.

Bireysel Kredi mi? Taksitli Nakit Avans mı? Kullanmak Avantajlıdır

Bu soru pek çok kişinin sorduğu bir soru aslında. Ama cevabı kesin ve tereddütsüz olarak bireysel kredi olmaktadır. Bireysel kredi ile taksitli nakit avans karşılaştırmasını yapmak gerekirse bireysel kredi de uygulanan faiz oranı ve vade imkanları çok daha ekonomik bir finansman imkanı sunmaktadır.

Taksitli nakit avans kullanımında ise bankadan bankaya değişiklik gösterse de en fazla 12 aya kadar taksit yapılabilmektedir. Taksit sayısının az olması ile birlikte kredi kartı faizlerinin bireysel kredi faizlerinden daha yüksek oluşu nedeniyle taksitli nakit avans biraz daha pahalı bir finansman yöntemidir. Ancak çeşitli nedenler ile nakit ihtiyacınız oluştuğunda ve bireysel kredi kullanmanız mümkün olmadığında finansman ihtiyacınıza alternatif bir çözüm oluşturmaktadır.

Taksitli Avans Nasıl Çekilir?

Kredi Kartından Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartı asıl kart ve ek kart sahipleri kredi kartı nakit çekim limitleri doğrultusunda taksitli nakit avans işlemi yapabilmektedirler. Kredi kartı taksitli nakit avans işlemi yaptıklarında hesaplanacak olan faiz oranı ile birlikte tutar kart limitinden düşmekte ancak taksit ödemeleri hesap kesim tarihinde kredi kartı hesap ekstresine yansıtılmaktadır.

Taksitli Nakit Avans işlemini gerçekleştirebileceğiniz pek çok kanal bulunmaktadır. Telefon bankacılığı aracılığı ile taksitli nakit avans çekim işlemi yapabileceğiniz gibi ilgili bankanın ATM’ sinden, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden taksitli nakit avans işlemini yapabilirsiniz. 7 Gün 24 saat nakit ihtiyaçlarınız için kolay bir çözüm sunan taksitli nakit avans çekme işlemi oldukça kolay bir işlemdir.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra kartlarım veya Kredi Kartlarım menüsü altına erişim sağlamanız gerekmektedir. Bankadan bankaya sistemler farklılık gösterse de genelde birbirine benzer başlıklar altında işlemler yer almaktadır. Kartlarım menüsü altında taksitli nakit avans kısmını mutlaka göreceksinizdir. Şayet görünmüyorsa ilgili kredi kartını seçmeniz ve işlemler menüsü altından taksitli nakit avans kısmına girmeniz gerekmektedir.

Bir çok banka da taksitli nakit avans minimum tutarı 500 TL ve maksimum vade ise 12 ay olmaktadır. İhtiyacınız olan tutarı ve vadeyi belirttikten hangi hesabınıza paranın aktarılacağını seçmeniz gerekmektedir. Bundan sonra işleminizi tamamladığınızda taksitli nakit avans işlemi ile çektiğiniz tutar işlem sırasında belirttiğiniz banka hesabınıza aktarılacaktır.

Kredi kartından nakit avans ve taksitli nakit avans çekebilmek için mevcut kredi limitinizin en fazla yarısı kadar işlem yapabilirsiniz. Ayrıca 1 yıl içerisinde 3 ay asgari tutardan daha düşük ödeme yapmanız halinde BDDK uyarınca kredi kartından nakit avans ve taksitli nakit avans işlemi yapılmasına izin verilmemektedir.

ATM’den taksitli nakit avans çekmek istediğinizde ise kartınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ana menüde ya da kredi kartı menüsü altında yer alan taksitli nakit avans menüsüne girmeniz yeterli olacaktır. Talep ettiğiniz tutarı ve vadeyi girerek işleminizi onaylamanız halinde ATM tarafından size nakit avans tutarı ödenecektir.

Taksitli nakit avans kullanımı

Nakit İhtiyaçlarınız da Taksitli Nakit Avans Kullanımı

Bugün ülkemizde baktığımızda gencinden yaşlısına, emeklisinden çalışanına hatta işsizine kadar herkesin cebinde en az 1 adet kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı limitleri kredi notu çerçevesinde değerlendirmeye alınıyor olsa da pek çoğumuzun gelirinden çok daha yüksek kredi kartı limitlerine sahip olduğu da gözlemlenmektedir.

Bankaların pek çoğu anında kredi hizmeti ile kolay ihtiyaç kredisi sunuyor olsa da an geliyor acil ihtiyaçlarımızda başvuru yatığımız anında kredi başvurumuz onaylanmaya biliyor. Bunda ki en büyük sebeplerden biride kullanmış olsak da olmasak da yüksek kredi kartı limiti ile kullanılabilir kredi limitimizi doldurmuş olmamızdır.

Peki, acil nakit ihtiyaçlarımızda taksitli nakit avans kullanımı yapmak yanlış mı? Elbette ki yanlış bir uygulama değildir. Taksitli nakit avans bankanızın size verdiği kredi kartı için sunduğu ek bir hizmettir. Acil nakit ihtiyacınız olduğunda ihtiyaç kredisine erişim sağlayamıyorsanız 7 gün 24 saat emrinize amade olan bir kredi limitinizde kredi kartında bulunmaktadır. Uygulanacak olan faiz oranı ve vade ile taksitli nakit avans kullanımı ihtiyacınızı karşılıyor ise gerek ATM üzerinden gerekse de internet bankacılığı aracılığı ile dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Faiz Oranları

Kredi kartı nakit avans işlemi ve taksitli nakit avans işlemi hangisini yapıyor olursanız olun mevcut kredi kartı aylık faiz oranı üzerinden faiz hesaplanmaktadır. Şu an geçerli olan kredi kartı faiz oranı aylık % 1,25 olarak hesaplanmaktadır. Nakit avans çekim işlemi yaptığınızda faiz ücreti haricinde nakit avans işlem ücreti de tahsil edilmekte olup bu ücret tutar üzerinden hesaplanmakta ve bankadan bankaya değişim göstermektedir.

Kredi kartı Kullanımına Dair ücretler ve Faiz Oranları

Kredi kartı nakit avans ve taksitli nakit avans işlemlerine dair verdiğimiz tüm bilgilerden sonra kredi kartı kullanım ücretleri ile ilgili ufak bir bilgi paylaşımı yapmak isteriz. Kredi kartı alışverişler sırasında nakit taşıma yükünden bizi kurtaran ve son ödeme tarihine kadar faizsiz bir kredi sunan bir ödeme aracıdır.

Burada faizsiz kredi ifadesine bir açılım getirmek gerekirse; yapmış olduğunuz alışverişler hesap kesim tarihinde hesap ekstrenize yansımaktadır. Hesap ekstrenizde yer alan toplam borç tutarının tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeniz halinde yapılan alışveriş tutarlarına hiçbir şekilde faiz uygulanmamaktadır. Ancak sadece hesap ekstrenizde ki asgari tutarı ödemeniz halinde yapılan harcamalar için şu an geçerli olan aylık % 1,25 oranında bir faiz uygulanmaktadır.

Aylık kredi kartı harcamalarınızı gelirinize göre dengeli bir şekilde yapmanız ve hesap kesim tarihinde toplam borcunuzu zamanında ödemeniz halinde bankanız tarafından size faizsiz bir kredi sunulmaktadır. Bu nedenle kredi kartı ödemelerini zamanında yapmanızı ve mümkünse toplam borcun tamamını ödemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu