Kredi

Kredi Çekmek İçin Sigortalı İşte Çalışmak Şart Mı?

Kredi Çekmek İçin Sigortalı İşte Çalışmak Şart Mı?

Bankalar; şube olarak kayıtlı müşterilerine ya da banka müşterisi olmayan bireylere çeşitli kredi imkanları sunar. Kredi; bankanın bireylere sağladığı borç niteliğinde olduğundan dolayı diğer banka ürünlerine nazaran daha çok şart koşmaktadır. İstenilen belgeler, gelir, borç gibi çeşitli kriterlere bakarak kişiye sağlanan borcun ödenebilir nitelikte olup olmadığına detaylı bakılır. Bankaya göre değişen kriter ve şartlar mevcuttur.

Kredi Çekmek İçin Banka Müşterisi Olma Zorunluluğu Var Mı?

Kredi veren bankalar öncelikle kendi banka müşterilerine öncelik verirken, yeni müşteri portföyü oluşturmak açısında banka müşterisi olmayan bireylere yönelik kampanyalar da sunuyor. Bu şekilde kredisi onaylanan banka müşterisi olmayan kişi, kredinin aktarılacağı bir hesap açmak isteyecek ve bankanın müşterisi olacaktır.

Kredi Çekebilmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekir ?

Bankadan Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankalar mevcutta bulunan kredi, kredi kartı, bankacılık ürünlerinize ve kredi notunuza bakacak daha önce banka ile çalışmamış olmanız kredi almanızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle düşük limitli bir kredi kartı almanız ve 6 ay düzenli kullanmanızı tavsiye ederiz. Banka kriterlerine göre sadece SGK kaydınız ve gelir belgeniz değil, faturalarınızın düzenli ödenip ödenmediğine dahi bakılmaktadır.

Kredi Çekmek İçin SGK Kaydının Önemi Nedir?

Hiçbir banka çalışmayan ya da geliri olmayan bir bireye, alamayacağı borcu vermek istemez. Bu nedenle gelir belgesi istenmektedir. Fakat istikrarlı çalışma süreniz, düzenli ödenen sigortanız ya da işyeriniz kendinize ait ise vergi borcunuzun düzenli ödenip ödenmediği, BAĞKUR primlerinizin ödenip ödenmediği önem kazanıyor. Otomatik ödeme talimatınız, yatırımlarınız, mevduat hesabınız kısacası varlıklarınızın olması sizi banka nezdinde daha güvenilir bir müşteri olmanızı sağlıyor.

Sigortanızın düzenli ödenmesi kredi tutarınızı elbette etkilemektedir. Sigortalı çalışmamanız ve gelir beyan etmemeniz sizin riskli müşteri kategorisinde bulunmanıza sebep olacağından kredi alabilme şansınız oldukça düşüktür. Fakat teminat ya da nitelikli kefil göstermeniz halinde elbette kredi çekebilirsiniz. Bunun dışında mevduat hesabınızda ya da size tanımlanan limitli bir hesap kartınız var ise düşük faizler ile limitiniz dahilinde kredi kullanabilirsiniz.

Önemli olan kredi çekmek değil, bunu ödeyebilecek yeterli gelirinizin olmasıdır. Bankaların kredi vermek için öne sürdüğü kriterler, aslında banka müşterisini de koruma amaçlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu