Kredi

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır?

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır?

Kredi puanı olarak da bilinen kredi notu bireylerin banka ve finans kuruluşları nezdinde tüm çalışmalarıdır. Aynı zamanda kişisel mali denge ve kişisel mali tablolarının analizi sonucu oluşturulan bir puandır.

Finansal kuruluşlar, gerçek ve tüzel kişiler arası iş ilişkileri ve bankalar bu puanlama sistemini göz önünde bulundurarak mali işlemleri takdir eder ve ona göre işlem yaparlar. Kredi notu kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte, ödeme alışkanlıklarına dair birçok kritere göre puanlama yapılır.

Kredi Notumu Nasıl Temin Ederim?

Kredi notunuzu bankalarınızın internet bankacılığı hizmetini kullanarak ya da kredi notu veren diğer firmalardan temin edebilirsiniz.

Kredi Notunun Yararları Nelerdir?

Kredi notu ve risk raporunuzu alarak kendi finansal dengenizi sağlayabilir, risklerden kurtulabilirsiniz.

Kredi Notu Detaylı Bilgi Veriyor Mu?

Kredi notunuzun yanında risk raporu almanız halinde tüm limitlerinizin doluluk oranı, kullanabilir limitiniz, bankalara yaptığınız son 18 aylık ödeme tablosu. Gecikmeye giren borçlarınız ve kredi notunuzun belirli periyotlarda artış yada azalış göstermesi durumlarını inceleyerek önlem alabilirsiniz.

Kredi Notum Kaç

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi notundan önce tüm bankalarda mevcut olan kredi, kredi kartı, mevduat hesabınız, yatırım hesaplarınız gibi bankada mevcut olan varlık ve borçlarınızı gözden geçirin. Kredi notunda herkesin gözden kaçırdığı diğer ödeme türleri; düzenli vergi, SGK, elektrik, su, doğalgaz, internet ve telefon borçlarınızın bu not sisteminde dikkate alındığını unutmayın. Kredi not skalası çok riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi şeklinde puanlara göre kişisel risk durumu tanımlanır.

0, 799 puançok riskli olup bu kategoride olan bireyler kredi başvurusu yapmadan minimum 6 ay düzenli ödemeler ile puanı yükseltmelidirler. 800, 1299puanorta riskli olup kredi alma imkanları daha yüksektir. Düzenli ödeyip kredi ödemelerini kapatmaları durumda daha yüksek kredi alabilirler. 1300, 1499puanaz riskli olup tek bir banka belirleyip başvuru yapmaları yararlı olacaktır.

Fazla yapılan başvurularda kredi notu düşmektedir ve olumsuz yanıt alınması halinde diğer banka sistemleri de otomatik başvurunuzu reddedecektir. 1500, 1699puaniyi. 1700, 1900puançok iyi. İyi ve çok iyi grubunda olan bireyler finansal anlamda güvenilirdirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu