Kredi
Trend

Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde bazı gelir seviyesine sahip olan kişiler kefilsiz ev kredisi veren bankalar aracılığıyla kredi kullanarak ev sahibi olabilmektedir. Bankalar gelirini belgeleyebilen kişilere evi ipotek altına alarak konut kredisi vermektedir. Kişiler almak istediği evin %75’lik kısmına konut kredisi talebinde bulunarak ev alma işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yıllarca hayalini kurdukları eve sahip olup kiradan kurtulmak isteyen kişiler, ülkemizde hizmet sunan özel ve devlet bankalarına başvuru yapabiliyor. Konut kredisi çekerek kira yerine aylık konut kredisi taksitini ödeyen kişiler vade bitiminde evlerinin borcunu da bitirmiş oluyor.

Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Konut kredisi almak isteyenlerin önceliği bankaya başvuru yapmak olmalıdır. Bankalar;

 • Gelir belgesi bulunan,
 • Bankalarla ilgili bir takıntısı bulunmayan,
 • Kredi skoruyla ilgili bir sorunu bulunmayan,

– Almak istediği konut için maaşı uygun olan kişilere, alınacak onayı müteakip kefilsiz konut kredisi veriyor. kefille konut kredisi

ise, almak istediği kredi için maaşı uygun olmayan kişilere uygulanan bir yöntemi oluşturuyor. Bu yöntemde kredi kullanımı yapmak isteyen kişi, memur, emekli ya da maaş yazısı alabilecek olan bir kişiyi kefil olarak bankaya sunabiliyor. Banka kefil olacak kişinin şartlarını inceleyerek, şartlarının kefil olmak için uygun olması durumunda krediye onay veriyor. Bu şekilde krediyi kullanan kişi eğer kredi ödemesini geciktirir ya da imkansız hale getirirse, banka borç tahsil işlemini kefil üzerinden yapıyor. Yani bankanın borcunu asıl borçlu ödemezse kefil ödüyor.

kefilsiz ev kredisi veren

Kefilsiz Ev Kredisi Kimlere Verilir?

Ülkemizde devlet ve özel bankalar kefilsiz ev kredi veren bankalar alanına giriyor. Bu bankalar;

 • Memur,
 • Emekli,
 • Sigortalı

olan kişilere konut kredisi verme işlemi yapıyor. Bankalar kredi verme işleminde evin %75’lik kısmına kredi veriyor. Ev bedelinin %25’lik kısmını ise kişilerin birikimleriyle tamamlaması gerekiyor. Yani bankalardan ev ya da konut kredisi almak isteyen kişilerin almak istedikleri konut tutarının %25’lik tutarını peşin olarak hazırlamaları gerekiyor. Örneğin 100 bin lira fiyata sahip olan bir konutu almak için 25 bin lira paranın olması gerekiyor. Geri kalan 75 bin lira ise bankadan konut kredisi olarak alınabiliyor.

Kefilsiz Ev Kredisi Almak İçin Gereken Koşullar

Kefilsiz ev kredisi almak isteyenlerin öncelikle maaşlarının, alacakları konut kredisi taksidi için uygun olması gerekiyor. Bankalar konut kredisi taksit tutarlarında kişi maaşlarının %50’lik kısmını baz alıyor. Yani girilen maaş miktarının yarısına kişinin diğer ihtiyaçlarını karşılayacağı miktar olarak bakılırken, diğer yarısıyla da çekmiş olduğu kredinin aylık taksidini ödeyeceği düşünülüyor. Tüm bankaların mantığı genellikle aynı, ancak bazı bankalar %60’lık miktarı da konut kredisi aylık taksidi olarak belirleyebiliyor. Maaştan geri kalan %40’lık kısma kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri gözüyle bakılıyor.

kefilsiz kredi

Kredisiz Ev Alınır Mı?

Ülkemizde kredisiz ev alma sistemi uygulayan kurumsal ya da kişi firmaları bulunuyor. Bu sistemde belirli bir grup bulunuyor ve bu grup sayısına göre her ay gruptan bir üyeye ev alımı yapılıyor. Bu sistem

kredisiz kefilsiz ev almak

konusuna tam anlamıyla cevap veriyor. Yasal olan bu sistem ülkemizin tüm şehirlerinden kredi çekmeden ev almak isteyenlerin ihtiyacını karşılıyor. 10 yıl ve 20 yıl vade ile taksit ödenilerek kişiler ev sahibi olabiliyor. Bu sistemde bankadan konut kredisi çekilmiyor. Sistemde; peşinatsız ve faizsiz seçenekler de bulunuyor.

Kefilsiz Ev Almak Mümkün Mü?

Ülkemizde hem bankalardan kredi alma sistemiyle hemde ev almak için taksit usulünü kullanan firmalardan kefilsiz ev almak mümkündür. Bankalar, gelir sahibi olan kişilerin ev kredisi oranlarına

uygun olması durumunda kefile gerek duymamaktadır. Bankaların kefile ihtiyaç duyma durumu yalnızca kişilerin alacakları konut kredisi taksidi için gelirlerinin yeterli olmama durumunda oluşmaktadır.

Konut Kredisi Çekerken Kefil Gereken Durumlar

Ülkemizde;

 • Garanti bankası,
 • Akbank,
 • İş bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Denizbank,
 • Yapı Kredi Bankası

gibi bankalar gelir seviyesi kredi için uygun olan kişilere kefilsiz kredi veriyor. Ancak geliri aylık taksidi ödemek için yeterli olmayan kişiler için kefil gerekiyor. Banka, krediyi kullanan kişinin gelir hesaplamasını yaparak eğer taksit ödemesinde sıkıntı oluşacak gibi olduğunda kefil talebinde bulunabiliyor.

Ev Hanımlarına Kefilsiz Kredi

Bankalar yalnızca Tc kimlik numaralarını kullanarak gelir belgesiz ve kefilsiz ev hanımlarına kredi desteği sunuyor. Bu kredi kadınların ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlarken, kredi kartı almalarını da kolaylaştırıyor. Hemen hemen tüm bankalar kadınlara kredi veriyor.

 • İng bank,
 • Finansbank,
 • Şekerbank,
 • Garanti Bankası,
 • Denizbank

ev hanımlarına kredi kartı ve kredi imkanı sunuyor. Bu kredilere başvuru yapmak için banka şubeleri ya da internet şubeleri kullanılırken, sms ile de bu kredi çeşitlerine başvurmak mümkün oluyor.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanmak İçin Yapmaları Gerekenler

Ev hanımlarının bir gelir belgeleri olmadığı için kredi kullanmaları neredeyse imkansızdı. Ancak son yıllarda kredi kullanım işlemlerinin kredi notu ile yapılması ev hanımlarının kredi ve kredi kartı kullanabilmesinin yolunu açtı. Kadınlar;

 • Daha önce sigortalı bir işte çalıştı,
 • Kredi Kartı kullandı

ise bankalara başvuru yaparak gelir belgesiz kredi talebinde bulunabiliyor. Kredi skoru yeterli olan tüm bayanlar 50 bin liraya kadar kredi talebinde bulunabildiği gibi, kredi kullanımı da yapabiliyor. Son yıllarda en büyük ve prosedürleri bakımından yoğun olan Ziraat Bankası dahi, ev hanımlarına kredi veriyor. Bu işlem için banka şubesine yalnızca kimlikle başvuru yapmak yeterli oluyor. Kimlik numarası aracılığıyla ev hanımlarının kredi skor bilgisi sorgulaması yapılıyor ve ev hanımları da kefilsiz ve gelir belgesiz kredi kullanımı yapabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu