Uncategorized

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Banka Dışında Kredi Veren Yerler

Kredi çekmek için kredi sicili ve kredi notunun iyi durumda olması gerekmektedir. Son 5 yıl içinde kredi kartı kullanılmalı ve ödemeleri düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Kredili mevduat hesabının da bulunması ve ödemelerini düzenli yapılmış olması gerekmektedir.

O an lazım olan nakit ihtiyacı aciliyeti gerektirebilir ya da kişinin kredi sicili veya kredi notu iyi durumda olmayabilir. Bu ve buna benzer durumlarda nakit ihtiyacına gerek duyan ve bankalardan kredi almakta zorlanan insanlar alternatif olarak banka dışında kredi veren yerlere veya firmalara başvuru yapabilir.

Bankalardan kredi almakta zorlanan bu kişiler çeşitli alanlarda, ihtiyacı olduğu miktarı, amaçlarına uygun olarak bazı finans şirketlerinden ve faktöring kuruluşlarından temin edebilir.

Kredi Nerden Alınabilir?

Yeni yasal düzenlemeyle beraber faaliyete geçen bankalardan kredi alamayan kişiler belirlenen kriterleri karşılaması koşuluyla, bazı finans şirketlerinden ve bazı firmalardan senet karşılığı kurum tarafından belirlenen faizlerle kredi alabilir. Örneğin; Zorlu Faktöring A.Ş. den belirli şartları sağladıkları takdirde kredi alabilirler. Ya da Koç Finans şirketi sahibi olduğu araç firmasından araç alma isteğinde bulunulduğu zaman kişiye kredi imkanı sağlanıyor.

Banka dışı kredi veren yerler

Bu Kurumlar Güvenilir Mi?

Bahsi geçen firmalar büyük holdinglerin bünyesinde bulunan ve yasal denetlemeye tabi olan yasal kurumlardır. Böyle büyük firmalardan kredi çekildiğinde hem köklü hem de güvenilir oldukları için kişilerin aklında soru işareti kalmıyor.

Bu şekilde çalışan ve güvenilir olan kurumların listesine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu vasıtasıyla ulaşabilirler. Bu firmaları kategorize etmek gerekirse; finansal kiralama kuruluşları, yasal kayıtlı faktöring kuruluşları, finans kuruluşları ve finansman şirketleri, holdingler, yabancı bankaların Türkiye temsilcilikleri, varlık yönetim şirketleri, ödeme kuruluşları şeklindedir.

Bu Kurumlardan Nasıl Kredi Alınır?

Bu firmalar büyük firmalar olduğu için bankanın kişilerden istediği belgeleri bu firmalar da istemektedir. Ancak her başvuran kişiye kredi desteği sağlama zorunlulukları bulunmaz. Kişilerin nakit ihtiyaçlarını firmalar kendi bünyelerinden temin etmektedir. Gerekli şartlar sağlandığında bu tip yerlerden senet karşılığı ve belirlenen faiz oranı kabul edildiği takdirde kredi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu