BankaKredi

Banka Borcu Yoktur Yazısı

Banka Borcu Yoktur Yazısı

Banka borçları sebebi ile tarafınıza hukuki işlem başlatıldı ve banka avukatı tarafından arandınız. Banka ve müşteri arasındaki ilişkilerin bozulması sonucu, müşterinin dosyası banka tarafından hukuki birime aktarılır. Bu birim banka bünyesinde oluşturulan hukuk departmanı da olabilir, bireysel hukuk büroları da.. Her iki ihtimalde de dosya icra dairesinde açılır.

Borçluya taksitlendirme ya da ödeme sözü alınarak borcun ödenmesi sağlanır. Borcunu ödemeye başlayan borçlu banka avukatı olarak tanımlanan avukat hesabına ödeme yapar. Bundan ayrı olarak bir de banka avukat arasındaki ilişki devam eder ya da aralarındaki anlaşmaya göre sonlanır. Bundan haberi olmayan borçlu borcunu ödemeye devam eder.

Banka ile avukat ilişkisinin sonlandırılması ihtimaline karşın banka belirli periyotlarda aranarak avukat teyit edilmelidir. Ödediğiniz borçlar azalmaya başladı fakat avukat değiştiyse genellikle eski avukat ödeme almayı sonlandıracak ve dosyanız bankaya iade edildi denecektir. Siz ödediğiniz makbuzları sakladığınız müddetçe sorun yaşamazsınız.

banka

İbraname İstediğim Halde Banka Avukatı Vermiyor?

Bu sorunun cevabını yukarıda biraz açıklamıştık. Avukat ve banka ilişkilerinin sonlanması nedenlerden biridir. Ödemenizi yaptığınız bankanın eski avukatından ödemeyi kendilerine yaptıklarını söyleyerek borcu yoktur yazısı (ibraname) talep edebilirsiniz.

Eski avukat ise dosyanın kendilerinden çıktığını söyleyerek bankaya yönlendirir, banka yeni avukata, yeni avukat ise ödeme kendisine yapılmadığı için icra dairesine yönlendirir. Bu süreçte yıpranmamak adına bankada borcunuzun kapandığına dair teyit alın. Ödeme yaptığınız halde sizlere banka dahi ibraname vermeyi kabul etmediği için kendinizi bu süreçte kapana kısılmış gibi hissedebilir, kaygılanabilirsiniz.

Banka Tarafından, Avukat Tarafından Borcu Yoktur Yazısı Verilmiyorsa Ne Yapılmalı?

Dosyanızın açıldığı icra dairesine giderek makbuzlarınızı sunmak yeterli olmuyor, icra dairesi bankadan yada avukattan yazı istiyor. Yani sizin avukat değişmez ise sorun olmayan, avukat değişir ise işin içinden çıkılmaz bir hal alan eski avukat, yeni avukat, banka üçgeninde bu yazıyı almanız imkansız denecek kadar zordur. Zaten borcunuz gözükmüyor 5 yıl dolduğunda sicilden silinecek şeklinde beyanlar ile banka; en azından kendimize borcum yok gözüküyor dememizi sağlıyor ve içimizi rahatlatıyor. Hiç bu sıkıntılara girmemek adına siz siz olun borcunuzu zamanında ödeyin. Banka ile hukuki sürece girmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu